Subiekt Nexo – strzał w stopę dla insertu, mikro płatności i doktorat do obsługi?

Kilka miesięcy temu światło dzienne ujrzał kolejny produkt Insertu, a mianowicie Subiekt Nexo. Jako, że pracuję od kilku lat na SubiektGT to opiszę wam swoje wrażenia z wersji Subiekt Nexo 3.0.0 (1286).

Do testów skłoniła mnie informacją (wspomnę, że informacja ta jest pozyskana z nieoficjalnych źródeł – nie wiem czy Insert opublikował coś na ten temat) o zakończeniu wsparcia dla SubiektGT w przeciągu ok. 3 lat, ale jak również ciekawość 🙂

Program jest bardziej kolorowy, niż SubiektGT, i już nie tak minimalistyczny i ascetyczny jak GT.

Wszystko ładnie, ale po kilkunastu minutach korzystania z NEXO czar prysnął. System jest mniej intuicyjny niż jego poprzednik, wymaga trochę nauki aby go „ogarnąć” i jest przerobiony jak na potrzeby zwykłej detalicznej sprzedaży (jak dla mnie brakuje trybu kiosk). Nie podoba mi się jeszcze sposób zmiany kursu waluty, wystawiam fakturę w euro i chce podać własny kurs, żeby to zrobić musiałem się naszukać tego „cudownego” pola i je edytować, ale to nie koniec, po edycji wspomnianego pola pojawia się kolejne gdzie wpisuję się kurs (z tego co udało mi się ustalić…) w GT-eku jest to do dużo prostsze, ale może to kwestia przyzwyczajenia.
Drugim „cudeńkiem” jakim uraczyło mnie NEXO jest komunikat podczas próby drukowania zbiorczego faktur sprzedaży, ów komunikat głosi: „Ta funkcja wymaga aktywnego ulepszenia do wersji 3.0.0 Subiekta nexo”.
subiekt nexo błąd - drukowanie zbiorcze
Woot? Korzystam z tej właśnie wersji (Pro) i widzę takie coś, no coż… komunikaty w GT typu: „..wymagana jest aktywacja niebieskiego plusa …” były bardziej czytelne, może autorom o to właśnie chodziło.
Umęczyła mnie jeszcze jedna sytuacja w NEXO. Wystawiłem w nim kilka faktur, w sumie pięć (ta sama data na wszystkich), zacząłem je drukować (jedno po drugim), ale kolejności dokumentów sprawdzałem wierszami, a nie numerami faktur, sądziłem, że NEXO nie zmienia kolejności faktur w gridzie po wydrukowaniu… i tu był błąd w moim założeniu. Jakież było moje zdziwienie, że drukuję tą samą fakturę po raz któryś. Numeracja wyglądała tak (patrząc od dołu): 5, 3, 1 to po wydrukowaniu nr 5 kolejność zmienia się na: 3, 1 , 5.
subiekt nexo zamiana numeracji na lisice podczas drukowania
Na koniec. Wersja 3.0.0 to już nie beta, a niewiele odbiega od takiej. Uważam, że ta wersja powinna być oznaczona nazwą beta, jest bardzo nie dopracowana i wolna w działaniu (szybsza niż poprzednie wersje ale to jeszcze nie to). Klient który kupił, tak jak ja wersje 2.x.x zostaje z „ręką w nocniku”, abonament (darmowy) skończył się i nie można zaktualizować programu do nowszej wersji, bez wykupienia abonamentu na ulepszenia. A można by sądzić kupując gotowy produkt (bo tak przedstawiane jest NEXO), że jest on dopracowany w granicach używalności.
Uważam, że łatki naprawiające oczywiste błędy powinny być udostępniane w ramach zakupu programu, a wszelkie dodatki powinny być płatne, a nie tak jak teraz aby zaktualizować wersje z błędami do nowszej trzeba za aktualizację zapłacić. Czuje się jak beta tester Subiekta Nexo i jeszcze za to płacę…

…nie tędy droga … .

P.S. w chwili opublikowania dostępna jest nowsza wersja Nexo oznaczona nr 5.0.0