Asus K56CM recenzja i modyfikacje SSD+HDD i 12 GB RAM

Dzisiaj chciałem podzielić się spostrzeżeniami na temat laptopa jakiego użytkuje od prawie sześciu miesięcy, a mianowicie ASUS K56CM (z drobnymi modyfikacjami).

Specyfikacja obecna:

Procesor: Intel Core i5-3317U 1,7GHz

Pamięć: 12 GB RAM

Dyski: 120 GB SSD Samsung 840 PRO i drugi zamiast napędu optycznego 500GB Hitachi (HGST Travelstar Z7K500, inny niż ten zamontowany oryginalnie, chyba bo nawet nie sprawdziłem ten oryginalny od razu poszedł do domowego serwera plików ;))

systeminfo_laptop_asus_k56CM

Komputer zakupiłem z już zainstalowanymi 12 GB pamięci RAM. Od razu zamówiłem dysk SSD i zamontowałem go w laptopie, zamiast standardowego dysku HDD 500 GB. Efekty są zadowalające jak na cene laptopa :). Windows 8 64 bit PRO taki ma zainstalowany uruchamia się w niecałe 9-10 sec (na dysku SSD), nie jest to „goła” instalacja Windows-a, ma już trochę w pamięci programów startowych.

Robiłem testy gołej instalacji Windows-a 8 na obu dyskach i system uruchamiał się 3, 4 razy szybciej z SSD niż HDD. Miałem gdzieś filmiki z uruchamiania na obu dyskach ale nie mogę ich znaleźć oczywiście :|.

systeminfo2_laptop_asus_k56CM

Drugi dysk dodałem w miejsce napędu DVD i teraz wirtualki się mieszczą w laptopie, nie trzeba nosić zewnętrznego dysku ze sobą.

dyski_ASUS_K56CM

Minusem tego laptopa jest jego wyświetlacz, dobrze odwzorowuje kolory ale na tym jego zalety się kończą… Kąty widzenia są masakrycznie niskie, szczególnie w osi pionowej obraz zanika dość szybko. I drugi mankament ekranu to jego prezencja w słońcu. Po prostu ledwo ledwo coś widać, albo jak kto woli prawie nie widać 😉 Nie jest tak, że nie da się z niego normalnie korzystać ale są lepsze ekrany na rynku.Obudowa jest wykonana solidnie, metalowa obudowa na wieku oraz na części roboczej (tu gdzie jest klawiatura 😉 ) są przyjemne w dotyku i łądnie się prezentują.

Bateria w pełni naładowana starcza na 3,5h do 4h użytkowania. Z zewnętrznym modemem 3G USB internet, RDP, SQL Management Sudio i programy biurowe plus czasami wirtualki czas skraca się do 3 godzin. Tu nie można się przyczepić zważywszy na rozmiary matrycy.

Komputer służy mi do pracy jak i do celów prywatnych. Uruchamiam na nim kilka maszyn wirtualnych jednocześnie (2-3), stąd tak duża liczba RAM-u.

Ogólnie laptopa oceniam na wartego zakupu, jedynym mankamentem jest wyświetlacz 🙂

Polecam taką konfiguracje laptopa oraz  Windows 8 :).

EDIT:

Dodam, że niektóre caddy/kieszenie na dysk nie działają prawidłowo, tzn dysk jest widoczny ale systemu nie można zrestartować ani wyłączyć, działa jedynie przytrzymanie przycisku na obudowie. Potrzebna jest kieszeń która jest przypisana do konkretnego modelu napędu optycznego, modelu napędu znajduje się na napędzie optycznym (u mnie: „Model No. UJ8C2”). Tak więc uważajcie na aukcje na allegro z takimi kieszeniami, kupiłem jeden i musiałem zamawiać drugi (już nie na allegro).

Dodane zdjęcia:

płyta główna ASUS K56CM
płyta główna ASUS K56CM
miejsce po napędzie optycznym
miejsce po napędzie optycznym